KONST / Litografier / Färglitografi 13978177
nr 1397 8177
Heli Heino
(f. 1938), Sverige
Färglitografi, EA-upplaga. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: 63x46 cm
Heli Heino, svensk bildkonstnär född i Finland 1938. Heino är uppvuxen i Björneborg och flyttade till Sverige 1965. Numera bor hon i Borås, där hon 1989 startade Nordisk designskola.
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 17 maj 2021
kl 20:36:20
16/5 23:05:29
Heli Heino
Läs mer om Heli Heino